آموزش مقدماتی فتوشاپ به صورت کامل و تصویری

آموزش مقدماتی فتوشاپ به صورت کامل و تصویری

آموزش مقدماتی فتوشاپ

فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند برای ویرایش تصاویر است که با استفاده از ابزارهای مختلف فتوشاپ می توان به نتایج دلخواه خود رسید، با این حال وقتی برای اولین بار فتوشاپ خود را باز می کنید ممکن است کمی گیج شوید و یا حتی از تعداد زیاد گزینه ها و منو های آن بترسید.

مطمئن باشید اگر فتوشاپ را به صورت مقدماتی و از پایه یاد نگیرید به هیچ عنوان نمی توانید به یک طراح خوب و حرفه ای تبدیل بشوید.

من در مقاله آموزش مقدماتی فتوشاپ سعی بر این دارم که شما را با 10 ابزار و قسمت های کلیدی فتوشاپ آشنا کنم که بدون آنها تقریبا در فتوشاپ هیچ کاری نمی توان انجام داد.

من در مقاله آموزش مقدماتی فتوشاپ تا حد ممکن شما را با این ابزارها آشنا می کنم ولی تا خودتان دست به کار نشوید نمی توانید به تسلط لازم برسید پس حتما در هنگام مطالعه این مقاله با ابزار های مقدماتی فتوشاپ کار بکنید.

مطمئن باشید یادگیری مقدماتی فتوشاپ آسان است ولی به تسلط رسیدن شما در فتوشاپ قطعا آسان نیست، و نیاز به زمان و تمرین فراوان شما دارد.

و من اطمینان دارم که شما بسیار مصمم هستید که مفاهیم مقدماتی فتوشاپ را یاد بگیرید، برای همین بهترین مقاله آموزش مقدماتی فتوشاپ را برای شما آماده کرده ام.( اصلا هم غرور ندارم ! )

آموزش مقدماتی فتوشاپ:

1. لایه ها

لایه ها مهم ترین بخش در فتوشاپ هستند بدون استفاده از آنها تقریبا هیچ کاری نمی توان کرد، شاید اوایل کارتان فکر کنید که لایه ها اهمیت زیادی ندارند ولی هرچه قدر که حرفه ای تر بشوید به اهمیت لایه ها پی می برید، و میفهمید که لایه ها چقدر روند کار مارا راحت تر و سریع تر می کنند.

لایه ها مثل ورق های شیشه ای بر روی یک دیگر قرار دارند، هر لایه را می توان به صورت جداگانه بدون تاثیر بر لایه های دیگر اصلاح کرد بدون اینکه بر اجزای لایه های دیگر اثر بگذارد که این می تواند در طراحی، کار ما را آسان تر و سریع تر بکند.

اگر بتوانید مفهوم لایه ها را به درستی درک کنید کار شما در طراحی بسیار آسان تر می شود.

مکانی که پنل لایه ها قرار دارد:

به طور پیش فرض این پنل گوشه سمت راست، پایین صفحه فتوشاپ شما قرار دارد. اگر این پنل وجود نداشت با زدن کلید F7 یا با رفتن به منوی ویندوز و کلیک کردن بر روی گزینه Layers این پنل برای شما فعال می شود.

پینوشت اول: همیشه لایه های خودتان را نام گذاری کنید، مخصوصا در پروژه های حرفه ای این کار باعث می شود سریع تر لایه های مورد نظر خودتان را شناسایی کنید و اصلاحات لازم را انجام دهید.

راهنمای استفاده از پنل لایه ها:

افزودن یک لایه :

برای اینکار سه روش مختلف وجود دارد:

روش اول این است که به منوی Layers بروید، گزینه New و سپس گزینه Layesr را انتخاب کنید و یک اسم برای لایه خودتان ایجاد کنید و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

روش دوم این است که میتوانید با زدن کلیدهای ترکیبی ctrl + shift + N یک ‌لایه جدید ایجاد نمایید.

روش سوم این است که در پنل Layesr بر روی گزینه ی Create a new layers کلیک کنید تا یک لایه جدید برای شما ایجاد شود.

حذف یک لایه :

برای اینکار سه روش مختلف وجود دارد:

روش اول این است که به منوی Layers بروید، گزینه delete و سپس گزینه Layer را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Yes کلیک کنید.

روش دوم این است که روی نوار رنگی لایه مورد نظر کلیک راست کرده ، گزینه Delete layer را انتخاب کنید.

روش سوم این است که ابتدا بر روی لایه مورد نظر کلیک کنید تا لایه فعال بشود، سپس روی آیکون سطل زباله که در زیر پنجره لایه ها قرار دارد کلیک کنید تا لایه برای شما حذف بشود.

کپی گرفتن از لایه:

برای اینکار سه روش مختلف وجود دارد:

روش اول این است که به منوی Layers بروید، گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

روش دوم این است که میتوانید با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + J یک کپی از لایه دلخواه خودتان ایجاد کنید.

روش سوم این است که لایه مربوطه را به‌ طرف آیکون Create New Layer که در زیر پنجرهٔ لایه ها قرار دارد دِرگ می کنیم.

روشن و یا خاموش کردن لایه‌:

برای روشن و یا خاموش کردن لایه‌ها ( نمایش / عدم نمایش ) ، در پنل لایه‌ها بر روی آیکون چشمی ( روشن / خاموش کردن لایه‌ها ) که در کنار لایه قرار دارد کلیک کنید .

گروه ‌بندی لایه ها:

ابتدا با نگه ‌داشتن کلید ctrl لایه های موردنظر خود را انتخاب نمایید و سپس از پنل Layers گزینه create new group را انتخاب نمایید و یا پس از انتخاب لایه ها از صفحه‌کلید کلیدهای ctrl + G را فشار دهید .

2. ابزار متن

ابزار Text به شما امکان افزودن متن با فونت های دلخواه به کار های گرافیکی و یا تصاویر شما می دهد و با استفاده از این ابزار میتوانید تنظیمات پیشرفته ای بر روی متن های خود اعمال کنید.

مکانی که ابزار متن قرار دارد:

با کلیک بر روی آیکون T، تمام تنظیمات و گزینه های ابزار متن در بالای صفحه نمایش ظاهر می شود. این تنظیمات به شما اجازه می دهد فونت، اندازه فونت و فاصله بین کاراکترها، ارتفاع، عرض، رنگ و سبک را متن هایتان را تغییر دهید.( حتما لایه متن مورد نظر خود را انتخاب کنید تا بتوانید آن را ویرایش کنید.)

اضافه کردن متن به تصاویر:

برای این کار ابتدا ابزار متن را انتخاب کنید و بعد بر روی تصویر خود کلیک و نوشته خود را تایپ کنید.

پینوشت دوم : پشنهاد میکنم حتما مقاله 10 فونت فارسی برتر در سال 97 + دانلود را مطالعه بکنید.

3. ابزار براش

براش ها مجموعه ای از قلم موها در فتوشاپ هستند که به وسیله آن کاربر امکان ایجاد اشکال و عناصر مختلف با قابلیت های متفاوت در طراحی را دارد. برای درک بهتر تعریف براش، مجموعه ای از قلم موها را در نظر بگیرید که نوک هر قلم مو، به شکلی خاص است مثلاً شکل ستاره یا ابر، که با انتخاب هر قلم مو و فشردن قلم بر روی طرح، این شکل خاص درج میگردد. ناگفته نماند که با تنظیماتی از قبیل تعیین شکل و اندازه، پخش شکل در جهات مختلف، تعیین میزان شفافیت و … میتوانید براش هایی جدید را ایجاد و استفاده نمائید.

مکانی که ابزار براش قرار دارد:

با کلیک بر روی آیکون ابزار براش ، تمام تنظیمات و گزینه های براش در بالا صفحه نمایش ظاهر می شود. این تنظیمات به شما اجازه می دهد اندازه براش، شفافیت و غیره را تغییر دهید.

راهنمای استفاده از ابزار براش:

ابتدا ابزار براش را از جعبه ابزار انتخاب کنید و سپس بر روی تصویر رفته و راست کلیک کنید تا نوع براش خود را انتخاب کنید، بعد از انتخاب نوع براش با درگ کردن یا کلیک کردن بر روی تصویر می توانید از ابزار براش استفاده کنید.

پی نوشت سوم: قبل از کارکردن با ابزار براش یک لایه جدید ایجاد کنید.

4.ابزار انتخاب

به عنوان یکی از ساده ترین و در عین حال سخت ترین ابزار برای استفاده در فتوشاپ شناخته می شود.(در پروژه هایی که حساس و دقیق هستند متوجه منظورمان می شوید.)

همچنین بدون شک یکی از پرکاربرد ترین ابزارها در فتوشاپ ابزارهای انتخاب هستند شما بوسیله این ابزارها می توانید قسمت خاصی از تصویر را انتخاب کنید بعد از انتخاب تغییراتی که اعمال می کنید تنها در بخش انتخاب شده انجام می شود همچنین می توانید آن را برش بدهید کپی کنید و یا حذف.

اولین چیزی که باید بدانید این است که ابزار های انتخاب بر روی لایه ای که فعال است می تواند اعمال شود، هنگامی که شما به یاد داشته باشید که بر روی چه لایه ای کار می کنید، ابزار انتخاب بسیار آسان تر از استفاده می شود.

مکانی که ابزار های انتخاب قرار دارند:

برای شروع از ابزار Rectangular Marque Tool استفاده کنید این ابزار برای انتخاب مربع، مستطیل و یا شکل های چهارگوش استفاده می شوید ، هنگام انتخاب کردن اگر کلید Shift را نگه دارید انتخاب بصورت شکل مربع انجام می شود .

نحوه انتخاب یک تصویر:

فقط کافی است ابزارRectangular Marque Tool را انتخاب کنید و به روی تصویر رفته با کلیک کردن بر روی تصویر کلیک موس خودتان را نگه دارید و بر روی تصویر درگ کنید، نکته بسیار مهم اگر در هنگام ترسیم شکل کلید space را نگه دارید ناحیه انتخابی جابجا می شود.

بعد از انتخاب می توانید با راست کلیک کردن بر روی ناحیه انتخاب شده آن را برش دهید، کپی کنید، حذف کنید و یا آن را با رنگ دلخواه خود رنگ کنید.

5. ابزار حرکت

این یک ابزار نسبتا ساده است که به شما اجازه می دهد تا عناصر گرافیکی خود را حرکت دهید.

ابزار Move اجزای لایه ها و یا کل یک لایه را می تواند حرکت دهد و برای انجام این کار باید لایه مورد نظر فعال باشد و همچنین اگر تعداد لایه ها زیاد است شما می توانید بر روی قسمتی که می خواهید جابجا کنید رفته و با راست کلیک کردن نام آن لایه را انتخاب کنید و سپس آن را حرکت دهید.

مکانی که ابزار حرکت قرار دارد:

در اینجا لازم است ابزار Hand tool را نیز معرفی کنم این ابزار برای حرکت روی تصویر مناسب است مخصوصا هنگامی که بر روی تصویر زوم کرده باشید شما میتوانید با انتخاب این ابزار و یا نگه داشتن کلید space با موس خود جابجا شوید.

6. ابزار زوم

ابزار Zoom به شما اجازه می دهد تا مناطق خاصی از یک تصویر را بزرگ نمایی کنید تا بهتر بتوانید بر روی تصویر خود کار کنید.

مکانی که ابزارzoom قرار دارد:

نحوه بزرگ نمایی یک تصویر:

شما با کلیک کردن بر روی این ابزار که به شکل ذره بین می باشد و کلیک کردن در قسمتی از تصویر، حالت بزرگنمائی (Zoom in) را ایجاد می کنید که در این صورت علامت + در داخل ذره بین نمایان می شود و اگر کلید Alt را همراه با کلیک بفشارید، حالت کوچک نمائی (Zoom out) انجام می گیرد و در این صورت علامت – در داخل ذره بین نمایان می شود.

7. ابزار پاک کن

ابزار پاک کن بسیار شبیه ابزار براش است. شما می توانید اندازه و سختی نوک پاک کن را تغییر دهید تا اثرات مختلفی مانند ترکیب و محو شدن ایجاد کنید.ابزار پاک کن ممکن در مواردی به یک ابزار مخرب تبدیل شود پس در استفاده از آن دقت به خرج بدهید.

هنگامی که روی آیکون پاک کن کلیک می کنید، تمام تنظیمات در بالای صفحه نمایش ظاهر میشوند. این تنظیمات به شما اجازه می دهد اندازه پاک کن، سختی و سایر ابعاد ابزار را تغییر دهید.

مانند بسیاری از ابزارهای فتوشاپ، پاک کن تنها در یک لایه خاص اعمال می شود.پس اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع به پاک کردن، لایه مورد نظر خودتان را انتخاب کرده باشید.

مکانی که ابزار پاک کن قرار دارد:

راهنمای استفاده از ابزار پاک کن:

برروی ابزار پاک کن کلیک کنید و سپس تنظیمات خود را اعمال کنید، به روی تصویر رفته و با کلیک کردن و درگ کردن بر روی تصویر قسمت مورد نظر خودتان را پاک کنید.

8. ابزار برش

ابزار برش (crop) به شما امکان می دهد قسمت های اضافی یک تصویر را برش دهید. این کار مانند هر ابزار برشکاری که شما با ان آشنا هستید کار می کند : به سادگی منطقه خود را انتخاب کنید و آن را برش دهید.

به غیر از برش دادن تصویر ابزار برش می تواند به سادگی سایز سند اصلی شما را افزایش دهد ولی در کنار آن لازم است که ابزار خط کش نیز فعال باشد.

راهنمای استفاده از ابزار برش:

بر روی آیکون ابزار برش کلیک کنید سپس مشاهده می کنید که دست گیره هایی بر روی تصویر مورد نظرتان قرار گرفته است با کشیدن هر کدام از این دستگیره ها به سمت داخل تصویر کادر ابزار برش تغییر سایز داده و به راحتی می توان منطقه مورد نظر از تصویر را انتخاب کرد و سپس با فشردن کلید Enter تصویر شما برش داده می شود.

9. ابزار قطره چکان

شاید در بعضی از تصاویر رنگی خاص توجه شمارا جلب کرده باشد ولی نمی دانید که کد رنگ آن چیست در این مواقع ابزار قطره چکان به کمک شما می آید.

مکانی که ابزار قطره چکان قرار دارد:

راهنمای استفاده از ابزار قطره چکان:

بر روی آیکون ابزار قطره چکان کلیک کنید و به روی تصویر رفته و با کلیک کردن بر روی رنگ دلخواهتان آن رنگ را انتخاب می کنید.

10. Layer style و Blending Options

Blending Option شامل تعداد زیادی از ویژگی ها به منظور ارتقاء ظاهر عناصر گرافیکی ما است. این تنظیمات بیشتر در مواردی مانند جذاب کردن متن و یک لایه خاص استفاده می شود شما با این ویژگی می توانید به لایه مورد نظر خود سایه بدهید، آن را برجسته کنید، و یا رنگ آن را عوض کنید (و موارد بیشتر)

مکانی که Blending Option قرار دارد: از نوار منوی بالا، Layer> Layer Style> Blending Options را انتخاب کنید.

شما همچنین می توانید بر روی هر لایه خود دو بار کلیک کنید تا پنل Blending Options برای شما فعال شود.

راهنمای استفاده از Blending Options :

برای شروع یک متن ساده را تایپ کنید سپس بر روی لایه متن مورد نظرتان رفته و بر روی آن دو بار کلیک کنید تا پنل Blending Options برای شما باز شود چند گزینه مشاهده میکنید :

Drop Shadow : یک سایه پشت محتوای لایه ایجاد می کند.

Inner Shadow : سایه ای روی محتوای لایه ایجاد می کند.

Outer Glow : یک درخشندگی یا براقی در پشت محتوای لایه ایجاد می کند. نمی تواند مانند Drop Shadow فاصله ایحاد کند.

Inner Glow : روی محتوای لایه را درخشان می کند. این افکت نیز نمی تواند مانند inner shadow بین درخشندگی و تصویر فاصله ایجاد کند.

Bevel and Emboss : برای ایجاد highlight های منحصر به فرد و افکت سایه روی محتوای لایه بکار برده می شود.

Satin : به محتوای لایه جلا می دهد و آن را مانند یک سطح صاف و صیقلی می کند.

Color Overlay : محتوای لایه را با رنگ ساده و یک دست، رنگ می کند.

Gradient Overlay : محتوای لایه را با یک صیف رنگ یا گرادیانت، رنگ می کند.

Pattern Overlay : محتوای لایه را با یک الگو یا Pattern رنگ می پوشاند.

Stroke : با استفاده از یک رنگ یک دست،گرادیانت و یا الگو، خطی در اطراف یا محیط محتوای لایه ایجاد می کند.

فقط کافیست بر روی هرکدام کلیک کنید تا نتیجه نهایی را بر روی لایه متن خود مشاهده کنید.

امیدوارم از مقاله آموزش مقدماتی فتوشاپ نهایت استفاده را برده باشید.

فتوشاپ مبارک!

منبع

 

امتیاز مطلب
5
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *